Go back

Asus ZenBook 14 UX433 - Klawiatura numeryczna na touchpadzie

Andrzej Pająk

W Polsce jest już dostępna nowa seria lekkich ultrabooków ZenBook 14. Tym, co wyróżnia przeprojektowane laptopy Asus, jest bardzo duży w stosunku do obudowy ekran NanoEdge i unikatowy NumberPad, czyli klawiatura numeryczna wyświetlana na touchpadzie.

Asus nie po raz pierwszy w swoich notebookach umieszcza o rząd wielkości większy ekran niż sugerowałyby na to wymiary aluminiowej obudowy. Tak jest i w przypadku ZenBooka 14, w którym NanoEdge oznacza ultrasmukłą ramkę ze wszystkich czterech stron ekranu i stosunek wielkości ekranu do obudowy na poziomie 92%.

Kiedy patrzymy na tego laptopa, ma się wrażenie jakby wyświetlacz był całkiem pozbawiony ramki. W rezultacie ten 14-calowy komputer ma 31,9x19,9x1,59 cm i waży tylko 1,09 kg. Ani wąska ramka, ani niska masa w żaden sposób nie przekładają się na osłabienie wytrzymałości całego notebooka. Akurat w przypadku tego modelu wypadałoby raczej wspomnieć o jego podwyższonej wytrzymałości – ZenBook przeszedł przez certyfikację zgodności z wojskowym standardem MIL-STD-810G*.

Kolejną ciekawostką w tym komputerze jest NumberPad, który rozwiązuje problem braku dedykowanego bloku klawiszy numerycznych w kompaktowych klawiaturach laptopów. Wystarczy, że stukniemy na specjalną ikonę w rogu touchpada, a spowoduje to pojawienie się na nim pełnowymiarowej klawiatury numerycznej z podświetleniem LED. W ZenBooku zastosowano też zawias ErgoLift, który podnosi klawiaturę, co zdecydowanie zwiększa ergonomię podczas pisania. To jeszcze nie wszystko, bo ten niewielki kąt podniesienia zwiększa również efektywność chłodzenia i jakość systemu dźwiękowego.

ZenBooka 14 wyposażono też w kamerą 3D na podczerwień, która pozwala na logowanie się do systemu bez użycia rąk za pośrednictwem usługi Windows Hello nawet w bardzo słabo oświetlonych miejscach. W najbardziej zawansowanej konfiguracji ZenBook jest wyposażony w czterordzeniowi procesor Intel Core i7-8565U ósmej generacji, kartę grafiki NVIDIA GeForce® MX 150, 16 GB pamięci RAM i dwa dyski SSD PCIe o łącznej pojemności do 1 TB. Wbudowana bateria ma pozwolić na 14 godzin pracy.

Uwaga! Z normą MIL-STD-810G zgodne są również „pancerne notebooki”, ale w przypadku tego Asusa nie jest to jednoznaczne z tym, że można nim np. rzucać tak jak laptopami typu „rugged”!