Powrót

Asus ZenBook Pro - ekran zamiast touchpada

Andrzej Pająk

ZenBook Pro to rodzina niskoprofilowych, wydajnych laptopów przeznaczonych dla wymagających użytkowników. W tych laptopach jednak najciekawszy jest futurystyczny dodatek o nazwie ScreenPad.

UX580 to pierwszy model z serii ZenBook Pro, w który wbudowany został ScreenPad. Sam laptop wyposażony jest w 15-calowy ekran dotykowy 4K UHD, zatwierdzony przez Pantone (firma, która stworzyła system kolorów stosowany w poligrafii), procesor Intel Core i9 8950HK (w maksymalnej konfiguracji) oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Jeśli do tego dodać 16 GB RAM, szybki dysk SSD PCIe 3.0 x4 o pojemności nawet 1 TB i bogate opcje łączności (Wi-Fi 802.11ac, USB-C / Thunderbolt 3, USB 3.1, HDMI) to okazuje się, że macie przed sobą niezwykle mocną maszynę. Spodoba się ona przede wszystkim grafikom, filmowcom, ale mobilny gracz też pewnie by nim nie pogardził.

Drugim modelem, który ma ScreenPada na pokładzie, jest ogłoszony podczas targów IFA 2018 ZenBook Pro 14. Model UX480FD w najlepiej wyposażonej wersji może mieć procesor i7-8565U i kartę grafiki NVIDIA GeForce GTX 1050 Max-Q. Jest całkiem nieźle, choć można w nim ustawić jedynie ekran Full HD, bez dostępu do 4K. Za to zapowiadane 12,5-godziny na jednym ładowaniu akumulatora robi wrażenie, ponieważ starszy model działa „tylko” 9,5 godziny.

Takich mocnych notebooków znajdziecie na rynku jeszcze kilka, ale żaden poza ZenBookiem nie będzie miał pod klawiaturą ScreenPada. Muszę przyznać, że tym rozwiązaniem Asus, niczym kiedyś Apple, wyznacza trendy, które jako pierwsze wprowadziło bardzo wygodną obsługę gestów w padach Macbooków.

ScreenPad to interaktywny, całkiem spory 5,5-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości Full HD, który umożliwia nową i rewolucyjną metodę pracy z laptopem. Ekran jest kompatybilny ze standardem Windows Precision Touchpad (PTP) i oferuje pomocne funkcje, które inteligentnie dostosowują się do aktualnie wykonywanych przez nas zadań. Wystarczy tylko jedno naciśnięcie klawisza funkcyjnego F6, żeby przełączać ScreenPada między trybem ekranu dotykowego a trybem touchpada.

Ten nietypowy pad może być wykorzystywany na kilka różnych sposobów. Można w nim uruchomić dedykowaną aplikację taką jak np. kalkulator, odtwarzacz muzyki, klawiaturę numeryczną czy ekran skrótów do uruchamiania aplikacji.

Ekran skrótów pozwala użytkownikom na otwieranie lub przełączanie się pomiędzy aplikacjami desktopowymi za pośrednictwem samodzielnie utworzonych skrótów, a NumKey zamienia pada w poręczną klawiaturę numeryczną przydatną do wpisywania wielu danych. Tryb Screen Extender umożliwia wykorzystanie ScreenPada jako rozszerzenia głównego ekranu, co poprawia efektywność pracy na tym laptopie.

Poza tym, niektóre aplikacje desktopowe (np. Microsoft Word, Excel i PowerPoint) potrafią zintegrować się ze ScreenPadem i wyświetlić na nim np. swoje menu, które zmieni się automatycznie w zależności od wykonywanego zadania. Mały ekran może też być wykorzystany do wyświetlania filmów, np. z YouTube czy do rozpoznawania pisma ręcznego.

YouTube: Filtry prywatyzujące