CES 2019: Asus ZenBook, VivoBook i Studiobook
Powrót

wszystkie

CES 2019: Asus ZenBook, VivoBook i Studiobook

author image
Andrzej Pająk

Na targach CES w Las Vegas Asus zaprezentował najnowsze modele ultrabooków i pierwszy komputer zaprojektowany z myślą o profesjonalistach. Flagowce z linii ZenBook i bardziej przystępne cenowo Vivobooki zostały po raz kolejny odchudzone i mają jeszcze cieńsze ramki wokół ekranów. W ZenBooku UX392 ekran wypełnia aż 97% powierzchni górnej pokrywy. Z kolei dedykowany programistom i projektantom StudioBook to niezwykle zgrabny 17-calowy laptop zamknięty w obudowie „piętnastki”.

ilustracja: Asus
Natarcie bezramkowców

Nie tak dawno pisałem o debiucie na naszym rynku 14-calowego ZenBooka UX433, który miał niezwykle cienką ramkę dookoła ekranu. Pokazując go, Asus chwalił się, że stosunek wielkości ekranu do obudowy wynosi tylko 92%. Upłynęło kilka miesięcy i mamy kolejne debiuty.
ZenBook UX392 to 13,9-calowy ultrabook, charakteryzujący się największym na świecie stosunkiem ekranu do powierzchni pokrywy wynoszącym 97%. W rezultacie prawie 14-calowy ekran został zmieszczony w obudowie mniejszej niż wiele 13-calowych laptopów. Jego czterostronna ramka NanoEdge, która otacza matrycę LCD, ma zaledwie 2,5 mm (przy okazji zobaczcie jakie ramki mają wasze telefony). To naprawdę mało. Tak mało, że Asus musiał zrobić coś na kształt notcha znanego ze smartfonów i powiększył górną ramkę pośrodku ekranu, żeby zmieścić tam kamerę!
S13 ma zaledwie 12,9 mm wysokości (31,6x19,5 cm) i jest najcieńszym na świecie laptopem dostępnym z dodatkową kartą grafiki NVIDIA MX150. Zenbook ma aluminiową obudowę typu unibody, waży 1,1 kg i spełnia wojskowy standard wytrzymałości MIL-STD-810G.

ilustracja: Asus

Pojawił się również nowy ZenBook 14 (UX431), który jest nieco mniej filigranowym bratem opisywanego przez nas wcześniej modelu UX433. Ma szerszą ramkę i stosunek ekranu do korpusu na poziomie 86%. W porównaniu do UX433, UX431 jest od niego nieznacznie szerszy, głębszy i cięższy, waży 1,3-1,4 kg. Nowa „czternastka” jest co prawda cięższa, ale ma dwie przewagi: 4-watowe głośniki Harman Kardon (wykorzystują większą szerokość bazy i są umieszczone po obu stronach klawiatury) oraz dedykowaną kartę grafiki GeForce MX150. Nie zabrakło tutaj również NumberPada, czyli klawiatury numerycznej wyświetlanej na touchpadzie.

Obydwa ZenBooki mogą mieć w najwyższej wersji procesor Intel Core i7 8565U ósmej generacji, 16 GB pamięci RAM i 1 TB (UX431: 1 TB +SSD SATA).

VivoBook, czyli wąskie ramki w tańszej wersji

Na szczęście Asus pomysłu na bezramkowe notebooki nie ograniczył tylko do swoich topowych modeli. Tańsza linia VivoBook (modele S15 i S14) wyposażona jest w ekran z ramką NanoEdge z trzech stron, który zapewnia laptopom stosunek wielkości ekranu do obudowy na poziomie 84%.
Nowe VivoBooki są mniejsze od większości laptopów podobnej klasy, a ich profile mierzą zaledwie 18 mm grubości w najwęższym punkcie. Model S15 z 15,6-calowym ekranem waży tylko 1,8 kg, natomiast łączna waga 14-calowego laptopa S14 wynosi jedynie 1,4 kg.

ilustracja: Asus

Ciekawostką, która zadebiutowała w ZenBookach, jest zawias ErgoLift, zapewniający ergonomię pracy zbliżoną do korzystania z klawiatury desktopowej. Baza notebooka, po otwarciu pokrywy, jest unoszona o kilka stopni.

Wszystkie modele z serii VivoBook są teraz wyposażone w baterię z technologią szybkiego ładowania, która umożliwia naładowanie jej do 60% w ciągu zaledwie 49 minut. S15 i S14 w maksymalnej konfiguracji nie ustępują droższym ZenBookom. Ich sercem może być procesor Intel Core i7 ósmej generacji, wspierany przez niezależną kartę graficzną NVIDIA GeForce MX150.

Laptop dla mobilnego profesjonalisty

Wisienką na torcie Asusa jest StudioBook S (W700). Ten laptop ma 17-calowy ekran, który dzięki wąskim ramkom zmieścił się w obudowie „piętnastki”. Już to robi wrażenie, ale ten komputer pazura pokazuje jeszcze w kilku innych miejscach: napędza go procesor Intel Core i7 Xeon oraz profesjonalna karta grafiki NVIDIA Quadro. Jego ekran o proporcjach 16:10 przeszedł testy zgodności z paletą PANTONE i pokrywa 97% gamy kolorów DCI-P3. Takie odwzorowane kolorów sprawia, że spełnia standardy kinowe i może być używany np. do montażu filmów, ale nie tylko. StudioBook S to pierwszy model Asusa z zupełnie nowej serii laptopów, stworzonej specjalnie dla kreatywnych profesjonalistów, takich jak projektanci, architekci czy programiści, którzy potrzebują wyjątkowej wydajności do obsługi aplikacji, od złożonych renderingów po projekty 3D.

ilustracja: Asus