Powrót

CES 2019: Samsung Notebook Flash - Tani i stylowy laptop

Andrzej Pająk

Samsung na CES pokazał notebooka, który bardzo ciekawą obudowę z tekstylnym wzorem, całkiem dobre parametry i w USA kosztuje tylko 350 dolarów.

Budowa

Notebook Flash to laptop w szarym kolorze (lub koralowym). Jego plastikowa pokrywa pokryta jest drobnymi symbolami „flash pattern”, a dolna część wzorem imitującym tkaninę. W połączeniu z okrągłymi klawiszami klawiatury laptop ma w sobie coś ze starej maszyny do pisania i obitego w płótno notesu.

Jest plastikowo, ale ładnie. Notebook ma grubość zaledwie 16,9 mm i waży tylko 1,37 kg. Smukła i lekka konstrukcja sprawia, że jest łatwy do przenoszenia. Zastosowano w nim podświetlany LED-ami ekran Full HD o rozdzielczości 13,3-cala, który umożliwia oglądanie obrazu pod kątem 178 stopni i współpracuje z zintegrowaną bardzo podstawową grafiką Intel UHD Graphics 605.

Parametry

Kiedy się wczytamy w parametry, znajdziemy wśród nich nawet odrobinę luksusu. Należą do nich gigabitowa łączność bezprzewodowa 802.11 AC wave 2 2x2, która przynajmniej w teorii zapewnia maksymalną prędkość na poziomie 1,7 Gbps i pozwala na przesyłanie lub pobieranie filmów o rozdzielczości 4K. Drugim takim elementem jest skaner linii papilarnych umieszczony po prawej stronie klawiatury. Obsługuje Windows Hello, dzięki czemu użytkownicy mogą logować się do sytemu jednym dotknięciem palca. Notebook Flash jest również wyposażony w szyfrowany folder, w którym można przechowywać poufne informacje. Po stronie plusów trzeba też zapisać baterię, umożliwiającą 10-godzinną pracę.

Jak wypada cenowo?

Pamiętajmy jednak, że to maszyna za 350 dolarów. Zatem gdzieś musiały nastąpić cięcia. Pierwsze widać w wyborze procesora. Flash zbudowany został w oparciu o proste, a co za tym idzie tanie CPU: Intel Celeron N4000 lub o 50 dolarów droższy Pentium Silver N5000. Ma tylko 4 GB pamięci RAM LPDDR4, a jego pamięć masowa ograniczona jest do 64 GB eMMC. To bardzo mało, dlatego producent wyposażył laptopa w gniazdo Universal Flash Storage/microSD, dzięki któremu możemy powiększyć nasz magazyn danych.

Trzeba przyznać, że Flash mógłby stać się w Polsce interesującą propozycją budżetowego, pierwszego laptopa dla najmłodszych lub mniej wymagających użytkowników.

Samsung-Notebook-Flash-2.webp