Powrót

Dla zapalonych graczy

Adam Chabiński

„W co się bawić” – śpiewał w słynnej piosence Wojciech Młynarski. Niniejszy dylemat z pewnością już wkrótce będzie dotyczył tych, którzy zamierzają nabyć laptop do gier. Z kolei tych, którzy podjęli już decyzję o zakupie takiego notebooka, czeka już tylko wybór właściwej maszyny. W tym właśnie postaramy się pomóc.

Zakładamy, że czytelnik tego miniporadnika dysponuje ograniczonym budżetem, choć w przypadku typowych notebooków do gier trudno mówić o umiarze w wydatkach. Na najdroższy tego typu komputer, bowiem, można wydać tyle, ile kosztuje pół samochodu. Kto jednak jeździłby połową auta? Właśnie. Skoro nikt, zajmijmy się wyborem odpowiedniego laptopa, który podoła najnowszym grom, potrzebującym bardzo wydajnych podzespołów.

Grafika ponad wszystko

Mimo że trudno mówić o jednym – najważniejszym z punktu widzenia gier – komponencie, to jednak najistotniejszym elementem przenośnego komputera dla gracza jest karta graficzna. Aby maszyna płynnie wyświetlała animacje wraz ze szczegółami w najwyższych rozdzielczościach (np. 4K) przy 60 fps (frames per second – klatkach na sekundę), musi mieć na pokładzie kartę graficzną z najwyższej półki. Do takich zaliczają się układy Nvidia GeForce serii GTX 9xx i 10xx, które podołają nawet najbardziej wymagającym grom, takim jak Wiedźmin 3: Dziki Gon, Grand Theft Auto V czy Far Cry 4.

Każdy rdzeń na wagę złota

Drugim kluczowym podzespołem jest procesor. Tu też nie powinno być mowy o kompromisach. A skoro o nich mowa, to w zasadzie jedynym słusznym wyborem będą 4-rdzeniowe, 8-wątkowe układy Intela z rodziny Skylake i7 67xx oraz 69xx lub zapowiadane na czerwiec 2017 roku i9 79xx. Zasobożerne gry z łatwością „zagospodarują” i dociążą każdy rdzeń chipa, który będzie m.in. wykonywał operacje związane z odwzorowaniem praw fizyki, działających na występujące w grze rozmaite obiekty.

Worek RAM-u

Wymieniając podstawowe elementy konfiguracji wydajnej maszyny nie sposób nie wspomnieć o pamięci zarówno operacyjnej, jak i masowej. Jeśli chodzi o RAM, to rozsądnym minimum wydaje się być 16 GB, choć warto sprawdzić możliwość dołożenia/wymiany kości oraz liczbę złącz pamięci na płycie głównej. Ze względu na wyższą cenę RAM-u oferowaną wraz z notebookiem najczęściej opłaca się kupić laptop do gier z podstawową ilością pamięci a dodatkowe banki dokupić później. Tę samą zasadę można zastosować w przypadku pamięci masowej, czyli dysków twardych. Warto tu jednak pamiętać, że nawet najszybszą i świetnie doposażoną maszynę może „zadusić” wąskie gardło w postaci słabego dysku, na którym będzie zainstalowany system operacyjny. O ile drugim dyskiem w laptopie do gier może być „twardziel” konwencjonalny (czyli talerzowy), o tyle systemowym powinno być urządzenie SSD (dysk półprzewodnikowy) o krótkich czasach dostępu.

Ekran jak żyleta

Po komponentach ukrytych „pod maską”, pora na te elementy konfiguracji komputera, które są widoczne a ich jakość i parametry mają niebagatelne znaczenie dla przyjemności grania. Mowa oczywiście o ekranie. Aby odwzorowywać szeroką gamę kolorów, producenci w laptopach do gier najczęściej montują wyświetlacze IPS (ang. In-Plane Switching). I tego wyboru trzymajmy się, uwzględniając w nim również zwiększające niestety cenę stosowane w smartfonach i tabletach ekrany OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode), których klasa jest samą w sobie. Rozdzielczość ekranów w wydajnych notebookach do gier nie może być mniejsza niż 1920×1080, a im więcej, tym lepiej.

Komfortowa klawiatura

Drugim „zewnętrznym” podzespołem jest klawiatura. Zwróćmy na nią uwagę, wszak to centrum sterowania grą i od komfortu jego użytkowania może zależeć czyjeś (na szczęście jedynie wirtualne) życie. W tym wypadku kluczowymi cechami są czułość i wysokość skoku mechanizmu klawiszy. Dla niektórych graczy ważna może również okazać się możliwość konfigurowania podświetlania przycisków.

Worek różności

Powyższą listę da się oczywiście uzupełnić innymi cechami, wśród których może znaleźć się m.in. długi czas pracy na akumulatorze, wydajny system chłodzenia, jakość dźwięku, liczba i rodzaje złącz, możliwość ewentualnej rozbudowy czy doposażenia, długa gwarancja, przekątna i rodzaj ekranu (błyszczący, matowy), masa urządzenia a nawet design czy konkretna marka. Każdy gracz ma z pewnością zestaw indywidualnych preferencji, którymi pokieruje się przy wyborze bezkompromisowego laptopa do gier.

W skrócie

  1. Nie kupuj wydajnego laptopa do gier, jeśli grasz w Minecrafta czy World of Warcraft. Rozrywkom tego typu z łatwością sprosta zwykły notebook biurowy.
  2. Laptopy z 17- i 18-calowymi ekranami nie będą tanie i łatwo przenośne, ale za to solidnie wyposażone w wydajne podzespoły.
  3. Wybierając model z procesorem, postaw na chip minimum Intel Core i7-6700HQ, układ graficzny Nvidia GeForce GTX 1060 i gniazdo HDMI 1.3. Wtedy będziesz mógł skorzystać z pełni możliwości laptopa w połączeniu z goglami rzeczywistości wirtualnej HTC Vive lub Oculus Rift.
  4. Wybierz dysk SSD, zamiast zwykłego, talerzowego HDD.
  5. Nie zwracaj uwagi na notebooki z ekranami o rozdzielczości poniżej 1920×1080.
  6. Ignoruj maszyny z wersją „M” procesora graficznego (GPU), chyba, że należą do rodziny NVIDIA Quadro lub AMD Radeon R.
  7. Zwróć szczególną uwagę na pracę i podświetlenie klawiatury.
  8. Dobrze zastanów się czy musisz mieć ekran dotykowy. Jeśli nie, wybierz tradycyjny, a zaoszczędzisz trochę grosza.