Powrót

Głośniki do laptopa

Piotr Kamiński

Każdy jeden laptop, niezależnie czy Samsung, czy Acer, czy Hykker z Biedronki, posiada wbudowane w konstrukcję głośniki (albo czasami jeden głośnik). Nie są to produkty najwyższej klasy, oferujące doznania porównywalne z najlepszymi, ani nawet pochodzącymi ze średniej półki głośnikami i słuchawkami, ale w praktyce większości użytkowników przenośnych komputerów w zupełności takie podstawowe hałaśniki wystarczą. Da się z nimi obejrzeć film, posłuchać muzyki przy pracy, porozmawiać na Skype'ie, czy innym komunikatorze. Ale chodzą po tym świecie ludzie, dla których dźwięk to coś więcej niż tylko sposób przekazywania informacji.

Dla których istnieje istotna różnica między piosenkami w formacie MP3, a na przykład FLAC. Którzy bezbłędnie ocenią jak gra dany głośnik - czy eksponuje bardziej tony niskie, czy wysokie, czy wyodrębniają detale i tak dalej. Dla nich laptopowe głośniczki to zdecydowanie za mało. Ale nie trzeba być niewiadomo jakim melomanem żeby chcieć myśleć o dokupieniu sensownego zestawu audio dla swojego sprzętu. Możemy po prostu lubić żeby dźwięk był mocniejszy, bardziej konkretny. Albo może chcielibyśmy grając, albo oglądając film, aby dźwięk otaczał nas z kilku stron. Kto powiedział, że kinowe wrażenia uzyskać można tylko na telewizorze, a grać należy wyłącznie w słuchawkach?! Zobaczmy jak wybrać odpowiednie dla nas głośniki.

glosniki-stereo-Philips-podpięte-do-laptopa.webp

Foto: Głośniki stereo Philips podpięte do laptopa.

Bezprzewodowe głośniki do laptopa

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się opcji najwygodniejszej, jako, że pozbywamy się kolejnego kabla, który mógłby potencjalnie zaśmiecać nam biurko. Niezaprzeczalnym plusem bezprzewodowych głośników jest fakt, że możemy je szybko i łatwo podłączyć do praktycznie każdego urządzenia. Stawiamy je w pasującym nam miejscu (kolejny plus), łączymy poprzez bluetooth, albo Wi-Fi i natychmiast cieszymy się lepszą jakością dźwięku. Ale właśnie! Jakość dźwięku jest też problemem, który zwykle wskazują audiofile tłumaczący dlaczego złote kable zawsze będą lepsze. Rzecz polega na tym, że bezprzewodowy głośnik musi otrzymać najpierw dane, które następnie odtworzy, a jak wiemy, technologia bluetooth nie należy do najszybszych i najbardziej niezawodnych na świecie. Na szczęście problem ten to dzisiaj w zasadzie melodia przeszłości, jako że istnieją na rynku rozwiązania przygotowane specjalnie po to aby zaradzić temu problemowi. Taki na przykład aptX pozwala kodować i dekodować w locie dane przesyłane przez bluetooth, dzięki czemu jakość pliku nie musi zostać ścięta aby dało się go przesłać. Innym rozwiązaniem tego problemu są głośniki Wi-Fi, dla których przenoszenie obszernych paczek danych nie jest żadnym problemem. Problemem tutaj może okazać się obecność asystenta głosowego, którego zawsze czujne ucho może wzbudzać wątpliwości osób, które cenią sobie swoją prywatność. Poza tym jednak tego typu głośniki potrafią zapewnić naprawdę solidną jakość dźwięku, ograniczoną jedynie jakością pliku, który im dostarczymy.

glosniki-bezprzewodowe-stereo-z-subwooferem-Logitech-z333.webp

Foto: Zestaw głośników bezprzewodowych stereo z subwooferem Logitech z333.

Jak podłączyć głośniki do laptopa

Zależnie od technologii, nasze głośniki mogą wymagać od nas podjęcia innych kroków przy podłączaniu ich do laptopa. Najprostsze są zwykłe głośniki stereo - wystarczy wpiąć je w wejście słuchawkowe (lub słuchawkowo/mikrofonowe w niektórych modelach), podłączyć je do prądu i już. Czasami, choć nie zdarza się to za często, system Windows potrafi nie przełączyć automatycznie na podłączone głośniki/słuchawki. Musimy wtedy ręcznie wybrać, które urządzenie do odtwarzania dźwięku ma zostać użyte. Stosowną opcję znajdziemy w pasku w prawym, dolnym rogu ekranu.

Jeśli chcemy podłączyć do naszego laptopa głośniki bluetooth, należy najpierw odnaleźć stosowny przycisk na samym głośniku - zwykle oznacza się go ikoną bluetooth. Pozwoli to nam odnaleźć urządzenie w ustawieniach tejże technologii na naszym laptopie (wystarczy nacisnąć przycisk windows na klawiaturze, a następnie wpisać frazę "ustawienia bluetooth"). Wybieramy nazwę naszego urządzenia, potwierdzamy i gotowe.

W przypadku głośników Wi-Fi instalacja jest zasadniczo prosta, choć wiele zależy od producenta sprzętu. Tego typu głośniki posiadają zazwyczaj dedykowaną aplikację, tak na telefon, jak i na komputer, którą trzeba zainstalować, aby następnie połączyć się z głośnikiem, a sam głośnik z naszym domowym Wi-Fi.

Co natomiast, jeśli chcielibyśmy podłączyć do naszego laptopa porządny zestaw głośników 5.1? Wszystko zależy od tego jaką metodą mają zostać podłączone. Bezprzewodowe głośniki to po prostu kwestia podłączenia zestawu w mniej więcej taki sam sposób jak omawialiśmy wyżej. Jeśli natomiast chcemy zaopatrzyć się w głośniki na kablu możemy posłużyć się jedną z dwóch metod. Albo za pomocą kabla HDMI podłączamy się do wzmacniacza, do którego podłączone są głośniki (zaoferuje nam to większą głośność), albo musimy zaopatrzyć się w zewnętrzną kartę dźwiękową, do której, po podłączeniu jej do portu USB, możemy wpiąć nasz zestaw. Nie jest to najwygodniejsza opcja, ale jeśli ktoś lubi dobrej jakości doznania akustyczne, to da się to zrobić.

glosnik-Wi-Fi-Bose-Home-Speaker-500.webp

Foto: Głośnik Wi-Fi Bose Home Speaker 500

Głośniki z basem do laptopa

Zastanawiając się nad odpowiednim nagłośnieniem do naszego lapka powinniśmy zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie jakiego typu doznań oczekujemy. Czy preferujemy wysokie tony, czy niskie? Czy będziemy rozkręcać je na maksa, czy może w domu są inni ludzie, którym mogłoby to przeszkadzać? Które tony są najważniejsze w muzyce, której lubimy słuchać. Jest to o tyle ważne, że istnieje całkiem niemałe prawdopodobieństwo, że kupowanie zestawu z osobnym, aktywnym subwooferem, czyli głośnikiem tonów niskich, może nie mieć w naszym przypadku sensu. Dzisiejsze głośniki stereo potrafią wydobyć z siebie całkiem niezłe basy, więc powinny w zupełności wystarczyć jeśli nie planujemy raczyć naszym gustem muzycznym wszystkich sąsiadów w bloku.

Lecz jeśli mocne dudnienie jest dla nas istotnym elementem całości, to spieszę donieść, że podłączenie takiego zestawu do naszego laptopa nie będzie żadnym problemem. W przypadku zestawów bezprzewodowych raz jeszcze podkreślam, że sytuacja jest jasna i klarowna. Zestawy kablowe natomiast skonstruowane są zazwyczaj tak, że to subwoofer podłączamy bezpośrednio do laptopa, a głośniki do subwoofera. W praktyce oznacza to, że nie musimy ograniczać się do zestawów przygotowanych przez producentów sprzętu. Jeśli posiadamy już głośniki z końcówką mini-jack 3,5mm (często oznaczonej dla ułatwienia zielonym kolorem), to nic nie stoi na przeszkodzie aby dokupić do nich dowolny subwoofer zaopatrzony w miejsce na nią. Subwoofer Logitech i głośniki Bose? Proszę bardzo, czemu nie.

Podsumowując, jeśli decydujemy się na zakup głośników do laptopa musimy przede wszystkim dobrze zastanowić się nad tym do czego będziemy ich używać. Jeśli posiadamy odpowiedni budżet najwygodniejszą i najbardziej obecnie popularną opcją będą głośniki bezprzewodowe, które poprawią nasze doznania i nie zawalą nam przy tym mieszkania dodatkowymi kablami. Zależnie od naszej fantazji możemy również zdecydować się na subwoofer, albo nawet cały zestaw 5.1, ale większość użytkowników spokojnie obejdzie się ze zwykłym, grunt żeby porządnym, zestawem stereo. Muzyki i tak najlepiej słucha się właśnie w ten sposób.