Powrót

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10 w laptopie

Andrzej Pająk

W cyklu użytkowania każdego laptopa przychodzi czasem taka chwila, kiedy nie pozostaje nam już nic innego jak tylko zatoczyć koło i wrócić do początku, czyli przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10. Wyjaśniamy kiedy taka sytuacja może mieć miejsce i jak bezpiecznie przejść przez różne metody przywracania systemu.

Kiedy należy przywrócić system do ustawień fabrycznych w laptopie?

Scenariusze, które wymuszają na użytkowniku laptopa przywracanie ustawień fabrycznych mogą być różne. Od prozaicznych i miłych (sprzedaż komputera) po wyjątkowe, wynikające np. z awarii czy problemów z laptopem. Bez względu na powód warto mieć świadomość, że dzięki wbudowanym w Windows 10 funkcjom można wygodnie przywrócić system do ustawień fabrycznych bez kłopotliwej reinstalacji systemu z płyty DVD czy pamięci USB. Teraz cała procedura odbywa się automatycznie i działa z poziomu Panelu Sterowania.

Reasumując: Przywracanie Windows 10 do ustawień fabrycznych należy przeprowadzić jeśli komputer zaczął zwalniać, przestał poprawnie działać po jakiejś aktualizacji albo gdy planujemy sprzedać laptopa i chcemy w łatwy sposób przywrócić go do stanu zero, usuwając równocześnie wszelkie prywatne pliki, zdjęcia, emaile, kontakty itp.

Jakie są sposoby przywracania systemu Windows 10 do stanu fabrycznego

W Windows 10 mamy do wyboru trzy scenariusze. Pierwszy to totalny powrót do punktu zero. Opcja „Usuń wszystko” zgodnie z opisem usuwa wszystkie aplikacje, pliki i zmienia ustawienia na domyślne. Drugi scenariusz jest mniej drastyczny. Dzięki funkcji „Zachowaj moje pliki”, mechanizm Windows 10 usuwa aplikacje oraz ustawienia, ale zostawia wszelkie pliki osobiste, np. zdjęcia, dokumenty.

Jeśli Windows 10 był regularnie aktualizowany to można skorzystać jeszcze z trzeciej możliwości. Funkcja „Rozpoczęcie od nowa”, która pojawiła się w Windows 10 Creators Update działa nieco podobnie jak przywracanie systemu według scenariusza „Zachowaj wszystko”. Jest od niej jednak ciekawsza, bo zachowuje również ustawienia konta użytkownika, programy standardowo dostarczane z Windows, aplikacje pochodzące ze sklepu Windows wgrane przez producenta. Przede wszystkim ten mechanizm przywacania od razu wgrywa Windows 10 z pakietem poprawek i aktualizacji. Dzięki temu postawiony na nowo system będzie bardziej aktualny, bezpieczny i gotowy do pracy.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie Windows 10: Krok po kroku

 1. Aby przywrócić system z poziomu Ustawień najpierw naciskamy przycisk Start, a następnie wybieramy opcję Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Odzyskiwanie.
 2. W Resetuj ustawienia do stanu początkowego wybieramy Rozpocznij.
 3. Następnie musimy zdecydować jak drastyczny dla zgromadzonych na laptopie programów i plików ma być cały ten proces. Do wyboru mamy wspomniane wcześniej opcje: Zachowaj moje pliki lub Usuń wszystko.
 4. Po wybraniu opcji Zachowaj moje pliki możemy włączyć lub wyłączyć przywracanie wstępnie zainstalowanych aplikacji.
 5. Jeśli zdecydujemy się na wybranie Usuń wszystko możemy w ustawieniach dodatkowo włączyć lub wyłączyć dwie dodatkowe opcje. Włączenie Wymazywania danych usuwa tylko wasze pliki. Jest to proces szybszy, ale mniej bezpieczny. Włączenie opcji Dyski danych usuwa pliki tylko z dysku, na którym jest zainstalowany system Windows.
 6. W tym kroku musimy zdecydować w jaki sposób chcemy ponownie zainstalować Windows. Do wyboru mamy dwie opcję: Pobranie z chmury systemu (ok. 4 GB danych) albo Lokalną ponowną instalację z laptopa.
 7. W następnym kroku musimy ostatecznie zdecydować czy ma nastąpić przywracanie ustawień fabrycznych Windows 10 czy też nie. Po tym etapie nie będzie już możliwości zmiany decyzji.

Rozpoczęcie od nowa

 1. Aby skorzystać z funkcji Rozpoczęcie od nowa wybieramy Start > Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Zabezpieczenia Windows (wcześniej Windows Defender).
 2. Kiedy już jesteśmy w Zabezpieczeniach Windows wybieramy Otwórz usługę Zabezpieczenia Windows.
 3. Następnie otwieramy okno Wydajność i kondycja urządzenia.
 4. Tu uruchamiamy procedurę Rozpoczęcie od nowa, wybierając Dodatkowe informacje > Rozpocznij.

Uwaga: Opcja Rozpocznij od nowa jest dostępna w systemie Windows 10 w wersji starszej niż 2004. W wersji 2004 ta funkcja została przeniesiona do sekcji Resetuj ten komputer.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10 z poziomu ekranu logowania

Oprócz opisanego powyżej sposobu ustawienia fabryczne Windows 10 możemy przywrócić z poziomu logowania. Aby to zrobić trzeba wykonać kolejno następujące czynności:

 1. Naciskamy klawisze Windows + L.
 2. Następnie z poziomu ekranu logowania uruchamiamy ponownie komputer. Robimy to jednak w nietypowy sposób, bo podczas wybierania Zasilanie > Uruchom ponownie trzymamy cały czas wciśnięty klawisz Shift.
 3. Taki nietypowy restart uruchamia komputer w środowisku odzyskiwania systemu Windows (WinRE).
 4. Z wyświetlonego na ekranie menu wybieramy opcję Rozwiązywanie problemów > Resetuj ten komputer, a następnie postępujemy zgodnie z tym co było powiedziane powyżej.

Uwaga: W części komputerów (np. Lenovo) ten sposób uruchomi zestaw funkcji, prowadzący do dedykowanych narzędzi przywracania systemu przygotowanych przez producenta laptopa. Można do nich dotrzeć również uruchamiając tryb odzyskiwania z poziomu BIOS-u o czym poniżej.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10 z BIOS-u

Takie rozwiązanie w Windows 10 właściwie przestało mieć rację bytu, ponieważ dostępne są opisane wyżej możliwości. Jednak jeszcze do wersji Windows 8.1 producenci laptopów oferowali funkcje przywracania ustawień fabrycznych z BIOS-u, wykorzystując do tego celu ukrytą na dysku partycję odzyskiwania (Recovery). Na niej zapisany był obraz dysku, który w razie problemów można było bardzo łatwo ponownie nagrać na dysk i tym samym wrócić do sklepowego stanu laptopa.

Jeśli macie to szczęście i wasz laptop wciąż ma wbudowane tego typu rozwiązanie to musicie się potrafić „dostać się” do trybu odzyskiwania wbudowanego w BIOS komputera. Aby tego dokonać trzeba całkowicie wyłączyć laptopa i ponownie go uruchomić naciskając tuż po starcie laptopa (NIE systemu) odpowiedni klawisz funkcyjny (F) lub kombinację klawiszy. Te najpopularniejsze z nich, przypisane do marek to:

 • Acer – Alt + F10
 • Asus – F9
 • Dell – F8
 • HP – F11
 • Lenovo – F11
 • MSI – F3
 • Samsung – F4
 • Sony – F10
 • Toshiba – 0 (zero) przed włączeniem komputera

Dalszym krokiem jest wybranie (w podobny sposób, jak opisane to zostało powyżej) opcji Rozwiązywanie problemów, a później przywrócenie systemu z partycji recovery.

Uwaga: W komputerach z Windows 10, które zostały zakupione z Windows 8.1 opisana powyżej procedura najprawdopodobniej przywróci oryginalny system operacyjny z jakim był zakupiony komputer.

O tym też powinieneś wiedzieć

Raz jeszcze przypomnimy, że przywracanie ustawień fabrycznych Windows 10 w części scenariuszy totalnie usuwa wszelkie dane. Dlatego decydując się na tego typu operację, jeżeli to tylko możliwe, powinniśmy zawsze pamiętać o przygotowaniu kopii zapasowej ważnych dla nas plików. Warto również zrobić spis zainstalowanych programów (albo screenshoty), który po przywróceniu systemu ułatwi nam szybszy powrót do wcześniejszej konfiguracji.

Już podczas samej procedury przywracania koniecznie podłączmy laptopa do zasilacza, a ten do sieci elektrycznej ponieważ proces może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet ponad godziny.