Jednowatowy ekran, czyli sposób Intela na dłuższą pracę na baterii
Powrót

wszystkie

testy

Jednowatowy ekran, czyli sposób Intela na dłuższą pracę na baterii

author image
Andrzej Pająk

Obok premiery 28-rdzeniowego procesora i zapowiedzi nowych generacji CPU, Intel pokazał rozwiązanie, które ma wydłużyć czas pracy laptopów na bateriach nawet o 50%. Kluczem do tego mają być nowe, jednowatowe ekrany LCD.

ilustracja: Intel

Jeśli zestawić tę informację z poprzednią, jaka ukazała się ostatnio na Szukamlapka.pl, to można odnieść wrażenie, że zaczyna się swego rodzaju wyścig o to, kto znajdzie lepszą metodę na wydłużanie czasu pracy laptopów na baterii. Qualcomm, o którym już wspominałem poprzednio, proponuje producentom laptopów ultra oszczędny procesor ARM Snapdragon 850. Nowy układ ma pozwolić zbudować maszyny, które będą działać przez całą dobę.

Intel musi mieć świadomość, że Qualcomm – niezwykle mocny gracz w smartfonowym świecie – powoli zaczyna wchodzić na teren, na którym do tej pory Intel był i jest liderem. Trudno mu z pewnością przejść obojętnie obok maszyn, które na Snapdragonie mogą pracować prawie dobę na baterii. Z drugiej strony Intel jest świadomy, że jego piętą achillesową jest niezbyt imponująca wydajność i poszukiwanie oszczędności energii w zupełnie innym miejscu.

Ultraprzenośne, filigranowe notebooki z procesorami Intela mogą oczywiście być mniej wydajne od maszyn gamingowych, ale mają łączyć satysfakcjonującą wydajność z jak najlepszym czasem działania. Oprócz optymalizacji zużycia energii przez CPU, w tym roku Intel chce postawić na Low Power Display Technology (LPDT).

Nowa technologia nie zmienia wyglądu ekranów LCD. Wszystko wskazuje na to, że bez zmian pozostanie ich jasność, rozdzielczość. Jednak dzięki optymalizacji systemu podświetlania i obwodów sterujących matrycą, całkowite zapotrzebowanie na energię ma nie być większe niż 1 W (redukcja o 50% z 2 W). Według założeń Intela ma się to przełożyć na wydłużenie czasu pracy na akumulatorze od 4 do 8 godzin. Jeśli dołożymy to do 8-12 godzin, które już wyciągają ultrabooki, to okaże się, że bez obniżania wydajności procesorów (seria U i Y dedykowana do ultrabooków i laptopów o bardzo niskim poborze mocy, więcej o oznaczeniach piszemy tutaj) będzie można wpisać do specyfikacji technicznej: „czas pracy 20h”. Dość powiedzieć, że podczas prezentacji na Camputex 2018, Intel pokazał notebooka Della, pracującego z takim ekranem przez ponad 25 godzin.

Moim zdaniem technologia LPDT może stać się hitem 2018 roku. Pierwszych komputerów z ekranami stworzonymi przez Intela we współpracy z Sharpem i firmą Innolux możemy spodziewać się już po wakacjach. Tymczasem możecie poczytać, jak zadbać o baterię sprzętu, który już posiadacie.