Kultowy Surface Microsoftu za 2000 zł
Powrót

wszystkie

Kultowy Surface Microsoftu za 2000 zł

author image
Andrzej Pająk

Surface to marka komputerów, obok której trudno przejść obojętnie. Microsoft stworzył linię komputerów, które tak jak macbooki mają „to coś”. Niestety włącznie z wysoką ceną. Model Pro jest piękny, lekki, ale drogi. Czy Go - znacznie tańszy i mniejszy - będzie Surfacem dla mas?

ilustracja: Microsoft

Zacznijmy od tego, że Go od strony funkcjonalnej kopiuje rozwiązania znane z Surface Pro. Jest to hybrydowy laptop typu 2 w 1. Choć może precyzyjniej byłoby napisać, że to tablet w Windows 10, do którego można dołączyć pokrywę kryjącą równocześnie klawiaturę. Najmniejszy Surface, tak jak większy model, jest bardzo dobrze wykonany a to, co je odróżnia to właśnie wielkość.

Surface Go ma 10-calowy ekran o rozdzielczości 1800x1200 pikseli i gęstości 217 PPI. Pro dla porównania to 12,3-cala; 2736x1824 pikseli; 267 PPI. To maluszek, ważący zaledwie 522 gramy i mierzący 245x175x8,3 mm, którego również z zewnątrz odróżniają od starszego brata wbudowane fizyczne interfejsy. W Go znajdziemy tylko pojedynczy port USB-C, czytnik kart microSDXC, wyjście słuchawkowe i Surface Connect port. Zabrakło tutaj zwykłego portu USB i wyjścia DisplayPort. Bazowanie tylko na USB-C oznacza, że nie podłączymy do niego starego pendrive’a bez przejściówki. Nie będziemy mogli też korzystać z zewnętrznego monitora podczas ładowania tabletu, dopóki nie dokupimy huba.

Ograniczona ilość portów oraz mniejszy i gorszy ekran to z pewnością te elementy notebooka, które mają pewien wpływ na jego końcową cenę. Jednak to, co decyduje o wycenie Go na około 2000 zł, to wybór taniego serca komputera.

W Go zastosowano dwurdzeniowy procesor Intel Pentium Gold 4415Y, taktowany zegarem pracującym z częstotliwością 1,6 GHz i chipset graficzny Intel HD Graphics 615. W wersji podstawowej (tej za ok. 2000 zł) towarzyszy mu tylko 4 GB pamięci RAM i dysk eMMC 64GB. Od razu można powiedzieć, że nie jest to najlepsza specyfikacja. Znacznie sensowniejsza jest wersja bardziej rozbudowana z 8 GB RAM i 128 GB SSD (ok. 2650 zł). Jednak nadal powinniście wiedzieć, że to tylko Pentium Gold 4415Y, który podczas równoległej pracy w kilku bardziej wymagających programach może nie spełniać wysokich wymagań. Przeglądarka z kilkoma zakładkami, Excel, Word i np. program do edycji zdjęć będą zbyt skomplikowanym zadaniem.

Microsoft w specyfikacji informuje, że Surface Go na jednym ładowaniu baterii będzie działał przez 9 godzin. Już bez testów można powiedzieć, że to wartość raczej życzeniowa, ale na 6-8 godzin pracy czy oglądania filmów powinno wystarczyć.

Na koniec muszę was rozczarować i wrócić do tego, ile trzeba za Go zapłacić. Nawet jeśli zdecydujecie się na mniej wydajną wersję (moim zdaniem nie warto), to musicie wziąć pod uwagę, że kupujecie tylko tablet. Za klawiaturę i bezprzewodowe piórko musicie jeszcze dopłacić ekstra. Ile? Odpowiednio: ok. 450 i 440 zł. Dużo, tym bardziej, że w internecie spotkacie się z porównaniami dowodzącymi, że iPad Apple jest wydajniejszy niż Go. To prawda, ale mimo wszystko macie tutaj do dyspozycji pełnego i niczym nieograniczonego Windowsa 10 (o ile zrezygnujecie z trybu S-mode, o czym napiszę następnym razem).