MacBook Air 2018 - Smukły jak nigdy dotąd
Powrót

wszystkie

MacBook Air 2018 - Smukły jak nigdy dotąd

author image
Andrzej Pająk

Kiedy w 2008 roku temu Steve Jobs wyciągnął z koperty MacBooka Air mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć jak wygląda 13,3-calowy wzorzec najcieńszego na świecie ultrabooka. Od tego czasu upłynęło jednak już dziesięć lata i poza wyszczupleniem obudowy oraz systematyczną aktualizacją kolejnych generacji procesorów niewiele się w Airze zmieniło. Aż do października tego roku.

ilustracja: Apple

MacBook Air 2018 to wciąż niezwykle smukły 13-calowy ultrabook zamknięty w aluminiowej obudowie, której cechą charakterystyczną jest zwężająca się niczym klin obudowa. W najgrubszym miejscu (na plecach) ma 1,5 cm wysokości, a od frontu jedynie 4 mm. Dzięki zastosowaniu w nowym Airze bardzo cienkich ramek wokół ekranu jego obudowa jest aż o 2,1 cm węższa i 1,46 cm płytsza niż w poprzednim modelu. Jest też od niego lżejszy i obecnie waży 1,25 kg.

Air doczekał się w końcu 4-megapikselowej matrycy Retina (HiDPI), która wyświetla bardzo ostry obraz i jak twierdzi Apple pokazuje 48 procent więcej kolorów w porównaniu z poprzednią generacją. W laptopie pojawiła się tez nowa klawiatura, w której każdy klawisz ma indywidualne podświetlanie LED i bardziej stabilny w działaniu mechanizm motylkowy (w porównaniu do klasycznego mechanizmu nożycowego). Na klawiaturze umieszczony również został czytnik odcisków palców obsługujący system szyfrowania danych i autoryzacji Touch ID.

Sercem MacBooka jest dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 ósmej generacji (1,6 lub 1,8 GHz), 8 lub 16 GB RAM 2133 GHz LPDDR i dysk SSD o pojemności od 128 GB do 1,5 TB. Nowością w Airze jest wprowadzenie uniwersalnego portu Thunderbolt 3 łączącego maksymalną przepustowość z wszechstronnością standardu USB‑C. Dwa tego typu gniazda mogą być wykorzystane do ładowania akumulatora (starcza na 12 godzin ciągłej pracy), przesyłania danych z prędkością nawet 40 Gb/s, czy podłączenia zewnętrznego monitora.

Na koniec ciekawostka. Obudowy MacBooków Air w całości są zbudowane z aluminium pochodzącego z recyklingu.