Mobilne karty grafiki AMD
Powrót

wszystkie

Mobilne karty grafiki AMD

author image
Andrzej Pająk

Karty grafiki AMD dedykowane do laptopów zdobyły większą popularność niż mobilne procesory tej samej firmy. Są one na tyle dobre, że Apple zastosował je w swoim urządzeniu Macbook Pro. Intel do towarzystwa swoim procesorom również wybiera nowe, hybrydowe układy Vega. Ten artykuł z Biblioteczki Przydatnej Wiedzy weźmie na warsztat słynne mobilne karty grafiki AMD.

ilustracja: Intel

Crème de la crème kart graficznych AMD to mocne Radeony z serii RX 500. Cała ta rodzina bazuje na architekturze Polaris i w swojej najbardziej wydajnej wersji RX 580 z 2017 roku znajdziemy ją np. w gamingowych Asusach ROG. Inny mocny i nowszy model Radeona - karta 560X (odświeżona wersja karty 560M) - trafiła do 15-calowych Macbooków Pro.

Trzeba przyznać, że w testach topowe karty zajmują wysokie pozycje, depcząc po piętach NVIDII GTX 1060/1060 Max-Q.

Jeśli nadal czujecie się zagubieni w tym gąszczu modeli, to spieszę z wyjaśnieniami. Wszystkie wymienione karty należą do czołówki mobilnych kart graficznych. Jeśli kupicie komputer z RX 580 czy nawet RX 570, to według testów Notebookcheck.net, na który często się tu powołuję, macie gwarancję, że zagracie we współcześnie najbardziej wymagające (połowa 2018 roku) gry w wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo czeka was rozgrywka przy pełnych detalach i włączonym antyaliasingu.

Seria RX to również znacznie mniej zaawansowane karty, takie jak RX 530. Nie spodziewajcie się jednak po niej oszałamiających osiągów, bo ten konkretny model swoim poziomem odpowiada leciwej już NVIDII GeForce 830M z 2014 roku. Dość powiedzieć, że lepszy od niego jest zintegrowany układ Intela Iris Plus Graphics 655 z 2017 roku.

W rankingach dobrze wypadają również mocniejsze karty z rodziny Radeon R. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ich chipsety są już dość stare, bo niektóre z nich zadebiutowały w 2014 roku. Moim zdaniem dziś nie warto nawet zaprzątać sobie nimi głowy, ale dla porządku wypiszę chronologię ich pojawiania się na rynku (w każdym roku modelowym wyższe oznaczenie cyfrowe to lepsza wydajność; czyli R7 jest mocniejsze niż R5).

Rok Model
2014 R5 M2xx, R7 M2xx, R9 M2xx
2015 R9 M2xx, R5 M3xx, R7 M3xx, R9 M3xx
2016 R5 M4xx, R7 M4xx, R9 M4xx
2017 RX 5xx

Idzie nowe: Vega

Zupełnie inaczej jest z linią chipsetów Vega. Karty Radeon RX Vega M GH (mocniejsza) i GL (słabsza) zaczynają się pojawiać jako układy hybrydowe, połączone z procesorami Intela ósmej generacji. Może brzmi to skomplikowanie ale ta hybrydowość sprowadza się do umieszczenia na jednym dużym chipie zarówno CPU Intela z wbudowaną kartą graficzną Intel HD630 (radzi sobie z obsługą trzech ekranów 4K) jak i Vegi. Takie połączenie ma na celu optymalne zarządzanie wydajnością i obciążeniem baterii. Jeśli chcecie zapytać, czy Vega jest warta grzechu, to od razu mówię, że tak! Model Vega M GH wydajnością wyprzedza tak mocnego zawodnika jak GeForce GTX 1060 w wersji Max-Q. Jedyny minus… tanio nie jest.

ilustracja: Intel