Mobilne procesory AMD
Powrót

wszystkie

Mobilne procesory AMD

author image
Andrzej Pająk

Kontynuujemy serię porad w Biblioteczce przydatnej wiedzy, które mają pomóc wam zrozumieć to, co zawarte jest w technicznej specyfikacji każdego laptopa. Tym razem skupimy się na procesorach firmy AMD, które choć mniej popularne, to pojawiają się w nowych notebookach.

ilustracja: AMD

W przeciwieństwie do procesorów Intela, nomenklatura stosowana przez AMD nie należy do zbyt przejrzystych. Co więcej, przez wiele lat aktywność tego producenta na rynku procesorów ograniczała się tylko do budżetowych komputerów o niezbyt imponującej wydajności. Sytuacja zmieniała się w 2017 roku, kiedy AMD zaprezentowała linię mobilnych układów Ryzen. Procesory są na tyle dobre, że mogą konkurować z konstrukcjami Intela przeznaczonymi do bardzo cienkich laptopów (Core i5, i7 z literką U na końcu), co potwierdzają różnorodne testy i na dobrą sprawę tylko one powinny nas interesować w 2018 roku.

Jak czytać ich oznaczenia? Okazuje się, że jest to całkiem proste. Seria Ryzen ukazała się jak na razie w dwóch seriach. Pierwsza seria zadebiutowała w 2017 roku i trafiła tylko do desktopów. Dopiero w swojej drugiej edycji pojawiła się w laptopach i jej oznaczenia mają formę 2xxx.

Ryzen 7 dla przykładu nazywa się 2700U, Ryzen 5 – 2500U. Zarówno u Intela, jak i tutaj większa cyfra oznacza lepsze CPU. Proste? Dość, ale musicie jeszcze wiedzieć, że najsłabszy Ryzen 3 występuje w dwóch gradacjach 2300U i 2200U. Do tego jeszcze dochodzą wersje Pro tych procesorów, które dodatkowo wspierają różnego rodzaju standardy bezpieczeństwa (np. TPM 2.0). Jest to bardzo istotne, kiedy używa się laptopa w ekosystemie korporacyjnym.

Poza tym, jeśli w specyfikacji natraficie na procesory A10, A12 czy AMD FX (najmocniejszy jest FX), to będziecie mieć do czynienia z rodziną Bristol Ridge, pochodzącą z 2016 roku.

Sama wiedza jak odnaleźć się w terminologii AMD to jednak za mało. Przydałaby się jeszcze informacja jak te procesory mają się do układów Intela. Kiedy popatrzycie na zestawienia podawane w Notebookchek.net sytuacja wygląda następująco: AMD Ryzen 7 2700U to mniej więcej odpowiednik Intela Core i7 7660U/8550U. Ryzen 5 2500U wypada pomiędzy Core i5-8250U i starszym Core i7-7560U. Od razu możecie się przekonać jak kiepski jest Ryzen 3 2200U, który uplasował się o oczko wyżej niż Intel Core i5-5200U (z 2015 roku), a lepsze od niego są i7-3537U (z 2013 roku) czy nawet AMD FX-9830P (z 2016 roku).

Oznacza to, że de facto liczą się tylko najmocniejsze Ryzeny i to pod warunkiem, że notebook, w którym będą zamontowane będzie miał znacznie atrakcyjniejszą cenę niż laptop na odpowiadających mu Core i5 czy i7 ósmej generacji.

Przy okazji napiszę, że AMD to również zintegrowane karty graficzne Radeon, które pojawiają się nie tylko obok Ryzenów, ale też w CPU Intela. Ale o nich przeczytacie w następnym odcinku Biblioteczki.