Powrót

Hyperbook Pulsar Z17

Andrzej Pająk

Pulsar Z17 to bardzo ciekawy laptop gamingowy zbudowany w oparciu o procesor Intel Core i7-8750HK i kartę NVIDIA GTX 1060. Notebook wygląda jak „piętnastka”, ale jego obudowa kryje 17-calowy ekran o cechach, które powinny spodobać się graczom.

Hyperbook w obudowie Z17, dzięki zastosowaniu bardzo wąskiej ramki (tzw. narrow frame), upchnął ekran o przekątnej 17,3-cala. W efekcie maszyna, która wymiarami odpowiada 15,6-calowym laptopom, zyskała funkcjonalny ekran. Gracze powinni być z niego zadowoleniu, bo matryca IPS nie dość, że jest duża, to pracuje z częstotliwością odświeżania równą 144 Hz. Najlepsze jest to, że Pulsar nie jest przesadnie ciężki – 2,4 kg to bardzo dobry wynik.

O gamingowym charakterze tego laptopa świadczy też hybrydowa klawiatura optyczno-mechaniczna. Zastosowanie przełącznika optycznego Cherry Brown pozwala skrócić czas reakcji z 30 ms jakie występują przy klasycznych przełącznikach mechanicznych do zaledwie 0,2 ms. Klawiatura posiada przyjemny i odczuwalny mechaniczny klik z zachowaniem precyzji przełącznika optycznego oraz cichej pracy. Mamy więc idealne rozwiązanie dla zapalonych graczy i dla osób dużo piszących na klawiaturze.

Według danych producenta, klawisze mają wytrzymać przynajmniej 50 milionów wciśnięć. Gracze z pewnością docenią też indywidualne podświetlanie klawiszy RGB. Można nadać im dowolny kolor, natężenie lub wybrać jeden z zaprogramowanych efektów – dyskotekową zmianę kolorów, następującą w rytm muzyki.

Producent daje odbiorcom wolność wyboru konfiguracji. W najbardziej wyśrubowanej z nich pod obudową może się znaleźć Intel Core I9-8950H, NVIDIA GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci oraz bardzo szybka pamięć Intel Optane. W dwóch bankach RAM można obsadzić maksymalnie 64 GB DDR4 2666 MHz.

Teoretycznie cena laptopa zaczyna się od 5999 zł, ale w praktyce musimy wydać więcej. Za taką kwotę kupimy konfigurację z procesorem Intel Core i7-8750H, 8 GB pamięci RAM, GeForce GTX 1060 oraz dysk 120 GB SSD. Wiadomo, że tak mały magazyn danych może się przydać jedynie do nagrania systemu operacyjnego, który trzeba dokupić osobno. Musimy się więc liczyć z podwyższeniem kosztu o cenę chociażby Windows 10 Home OEM (489 zł) i dysku (od 219 zł do 1499 zł). A przecież to nie jedyne modyfikacje oferowane przez Hyperbooka. Firma za opłatą pozwala nawet wybrać trzy różne rodzaje pasty termoprzewodzącej i zaawansowany system chłodzenia…