Powrót

Notebook bez klawiatury - za to z dwoma ekranami

Andrzej Pająk

Yoga C930 to następna z kolei wersja modelu Book. Laptop, tak jak jego poprzednik, pozbawiony jest fizycznej klawiatury, jej funkcję pełnią wirtualne klawisze wyświetlane na drugim ekranie. Dzięki temu nietypowemu rozwiązaniu, laptop ma tylko 9,9 mm wysokości.

Na tegorocznych targach IFA firma Lenovo przedstawiła następcę pierwszej wersji Booka. Dolna obudowa notebooka, podobnie jak w poprzednim modelu, ma zupełnie płaską, gładką powierzchnię. Tym razem nie jest to już tylko duży tablet graficzny, na którym obrysy klawiszy są podświetlane lub po ekranie można rysować bezprzewodowym piórkiem.

W C930 digitizer tabletu – warstwa czuła na nacisk, która rozpoznaje ruchy piórka –został nałożony na duży, monochromatyczny ekran wykonany w technologii e-Ink Mobius. Jest to ten sam rodzaj e-papierowego wyświetlacza, jaki znajdziecie w czytnikach e-booków np. w Amazon Kindle. Oznacza to, że jest on niezwykle oszczędny, a wyświetlane na nim teksty czy rysunki mają rozdzielczość zbliżoną do jakości wydruku w książkach czy gazetach.

To rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo na dolnym ekranie można wyświetlać nie tylko klawiaturę, ale też wykorzystać go do czytania książek czy komiksów, przy okazji oszczędzać baterię i chronić oczy. Pamiętajcie, że e-papier nie świeci, a odbija światło, więc jest doskonale czytelny nawet w ostrym słońcu. Jeśli potrzebujecie koloru, np. do przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów, nic prostszego – wystarczy odwrócić laptopa. Bo Yoga, tak jak prawdziwy jogin, może się dowolnie rozkładać. Może być laptopem, tabletem czy stojącym jak namiot monitorem.

Book C930 od strony specyfikacji nie jest demonem osiągów. Jest to przede wszystkim nieco nietypowy ultrabook, ważący minimalnie 775 gramów. Jego sercem jest energooszczędny procesor siódmej generacji Intel Core i5-7Y54, współpracujący z 4 GB pamięci RAM LPDDR3. Pamięć masowa w Yodze to maks. 256-gigabajtowy dysk SSD M.2 i slot na kartę SD o maksymalnej pojemności 512 GB.

Obydwa wbudowane ekrany mają po 10,8-cala rozdzielczości i obsługują dotyk palcami oraz specjalnym piórkiem. Kolorowa matryca IPS ma rozdzielczość QHD (2560x1600), a e-papier jest ekranem Full HD (1920x1080). Wbudowany akumulator według producenta starcza nawet do 10 godzin pracy.

Muszę powiedzieć, że o ile trochę trudno jest się przyzwyczaić do braku fizycznej klawiatury, to wbudowanie drugiego ekranu bardzo mi się podoba. Pierwszy Book był ciekawostką, nowy może być ciekawym narzędziem pracy dla np. rysowników. Mam tylko nadzieję, że wykorzystana w C930 technologia haptyczna będzie lepiej oszukiwać nasze palce. W pierwszej generacji to rozwiązanie nie do końca mnie przekonało i liczę na lepsze stwarzanie wrażenia kontaktu z prawdziwym klawiszem, który na każdej innej klawiaturze przecież jest fizycznie wciskany przez nasze palce.

Ciekawostką jest, że dzięki technologii e-Ink można mieć na tym komputerze klawiaturę w dowolnym alfabecie.

YouTube: Lenovo Yoga C930