Powrót

Pamięć RAM w laptopie

Andrzej Pająk

**Pamięć operacyjna, pamięć o dostępie swobodnym (od ang. random-access memory), to miejsce, gdzie z dysku trafiają wszystkie dane potrzebne do uruchomienia w procesorze programów, wykonania opisanych w nich operacji oraz zapisania rezultatów ich działania. Stąd właśnie bierze się jej inna nazwa – pamięć operacyjna. **

RAM jest pamięcią o dostępie swobodnym, co oznacza, że bardzo szybko można w niej zapisać lub skasować przesłane dane. To właśnie prędkość dostępu do danych sprawia, że pamięć operacyjna jest tak ważna dla całego komputera. Nie da się jej zastąpić nawet najszybszym dyskiem SSD. W przeciwieństwie do innych typów pamięci, dane zapisywane w RAM są ulotne. Znikają z niej w chwilę po wyłączeniu komputera.

Rodzaj RAM

Na rynku dostępne jest wiele standardów pamięci RAM, takich jak DDR2, DDR3, DDR4 czy LPDDR3, LPDDR4 (Low Power DDR, np. wlutowywane w płytę główną ultrabooków). Cyfry umieszczone obok akronimu DDR (Double Data Rate) – powinno się go uzupełnić jeszcze oznaczeniem SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory) – dokładnie opisuje rodzaj pamięci RAM, oznaczają generacje poszczególnych standardów.

W notebookach nie mamy właściwie wpływu na to, jaki rodzaj pamięci będzie w nich zainstalowany, bo o obsłudze danego standardu pamięci decydują parametry płyty głównej. Niemniej jednak, przeglądając parametry możemy wybierać pomiędzy notebookiem z nowszą a starszą technologią DDR, tak samo jak między szybszą i wolniejszą pamięcią.

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że im nowszy standard RAM tym niższe napięcie zasilania i co za tym idzie większa energooszczędność. Równolegle do tego następuje zwiększenie szybkości taktowania pamięci i wzrost wydajności. Przykładowo, pamięć DDR3 1600 MHz jest wolniejsza od DDR3 2133 MHz, a DDR 4 2133 MHz wolniejsza od DDR4 2666 MHz.

Warto pamiętać, że jeśli będziemy samodzielnie rozszerzać RAM, powinniśmy kupić kości, które będą zgodne z wymaganiami stawianymi przez płytę główną.

Wielkość pamięci

Ilość zainstalowanej pamięci RAM ma kluczowe znaczenie dla komfortowej pracy na notebooku. Im będzie jej więcej, tym więcej programów będzie można uruchomić bez spowalniania pracy komputera.

Jeśli w laptopie będzie za mało pamięci operacyjnej, potrzebne dane zostaną zapisane w tzw. pliku wymiany, który stanie się wirtualną pamięcią RAM. Problem tylko w tym, że znacznie od niej wolniejszą, bo zapisaną na dysku HDD czy SDD.

By ominąć wąskie gardło, jakim jest plik wymiany w notebooku, musi być zainstalowane odpowiednio dużo pamięci. Dziś minimalna montowana wielkość RAM wynosi 4 GB. Przyjmuje się, że tyle powinno wystarczyć, jeżeli komputer wykorzystywany jest do zadań domowo-biurowych. Co ciekawe, z taką ilością pamięci operacyjnej spotkacie się w najtańszych laptopach, ale też w najtańszych wersjach drogich maszyn takich jak np. Microsoft Surface Pro.

W praktyce taka wartość może okazać się zbyt mała. Wystarczy otworzyć 10 zakładek w przeglądarce, uruchomić edytor tekstu i coś jeszcze, a komputer zacznie wolniej działać. Szukamlapka.pl rekomenduje żeby za bezpieczną wielkość pamięci RAM w 2020 roku przyjąć 8 GB.

Gracze powinni pomyśleć o laptopie z 16-gigabajtami pamięci RAM. Z kolei w odpowiednio mocnym notebooku, który ma służyć do montowania filmów 4K pamięć operacyjna powinna mieć 32 GB.

Rozbudowa pamięci

O ostatecznej ilości RAM decyduje konstrukcja laptopa. W kompaktowych notebookach, takich jak np. ultrabooki, nie ma późniejszej możliwości rozbudowy pamięci. Dlatego zanim dokonamy zakupu trzeba się dobrze zastanowić czy np. 4 GB RAM za 3-4 lata będzie nadal „niezbędnym minimum” czy może jednak lepiej kupić mocniejszego notebooka.

Takich dylematów nie powinno być w przypadku mniej smukłych konstrukcji czy notebooków przeznaczonych dla graczy. Możemy kupić komputer z 4- czy 8-gigabajtami pamięci i później ją samodzielnie rozszerzyć o kolejne gigabajty. Uwaga: W tym celu może być koniecznie odkręcenie całej dolnej obudowy, a nie tylko pojedynczej klapki. Dlatego mniej wprawni użytkownicy powinni skorzystać z pomocy serwisu.