Powrót

Porządki nie tylko na wiosnę, czyli jak zapewnić laptopowi długie życie

Andrzej Pająk

Dziś zakup laptopa to inwestycja na 4-5 lat, dlatego warto w niego zainwestować jak najwięcej funduszy, by zbyt szybko się nie zestarzał. Później pozostanie już tylko należycie o niego dbać. W tym artykule poradzimy, jak to zrobić.

Porządki nie tylko na wiosnę

O ile wielkie porządki w domu robimy najczęściej dopiero przy okazji zbliżających się uroczystości, o tyle po odkurzacz sięgamy pewnie co najmniej raz na tydzień. Dokładnie tak samo powinno to wyglądać w przypadku laptopa.

Zamiast czekać aż jego obudowa obrośnie tłustym brudem, powinniśmy ją regularnie czyścić. Nie potrzeba do tego niczego specjalnego - w zupełności wystarczy, żeby raz na 3-4 tygodnie przetrzeć komputer z zewnątrz papierowym ręcznikiem.

Jeżeli na obudowie pojawiły się jakieś zabrudzenia, warto sięgnąć po delikatną ściereczkę - nie powinna się strzępić i zostawiać „kłaczków”. Przed czyszczeniem materiał zwilżamy nieznacznie wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Do zebrania kurzu z ekranu można użyć papierowych ściereczek, ale tylko jeżeli jest on błyszczący (umieszczony za szybą). W przypadku matowych LCD powinno się używać tylko miękkich tkanin, ponieważ ręcznik papierowy może być za „ostry” dla powierzchni ekranu.

Do czyszczenia „szklanego” ekranu proponuję zastosowanie odrobiny płynu do mycia szyb. Innym wyjściem jest przygotowanie roztworu octu z wodą destylowaną w proporcjach 1:1. Najlepiej jednak skorzystać z uniwersalnych pianek czy płynów dedykowanych do czyszczenia błyszczących i matowych powierzchni ekranów.

Kolejny etap to czyszczenie największego siedliska bakterii, czyli klawiatury. Zanim się za to się zabierzemy, trzeba odwrócić laptopa do góry nogami i wytrząsnąć to, co wpadło pod klawisze podczas długiego przesiadywania przed ekranem. Dodatkowo w tej czynności może się przydać sprężone powietrze w sprayu albo coś do czego przykleją się zabrudzenia. Karteczki albo taśma samoprzylepna świetnie sprawdzą się do wyciągania upartych okruchów, które jakimś cudem (niech pierwszy rzuci kamień, kto nie je przed komputerem) znalazły się pomiędzy klawiszami. W dotarciu do trudnodostępnych miejsc dobrze sprawdzają się też patyczki kosmetyczne zanurzone w alkoholu izopropylenowym – zwykły się nie nadaje!

Po etapie przygotowawczym klawiaturę powinno się przetrzeć ściereczkami antybakteryjnymi. Jeżeli chcemy użyć np. chusteczek nawilżanych dla dzieci, to sprawdźcie czy po ich użyciu obudowa nie będzie się kleić.

UWAGA: Zanim przystąpimy do czyszczenia notebooka, wyłączmy go i odłączmy kabel zasilający. Weźmy też pod uwagę, że wilgotna ściereczka to nie to samo co ściera, z której leje się woda! Do sprzętów elektronicznych najlepiej nadają się specjalne szmatki np. mikrofibry. Należy również pamiętać o wyciśnięciu jej do stanu lekkiej wilgotności.

Zadbaj o akumulatory

Coraz więcej notebooków jest wyposażonych w akumulatory, których bez wizyty w serwisie nie da się wymienić. Z tego powodu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to jak się z takim akumulatorem obchodzimy.

Przede wszystkim unikajmy całkowitego rozładowania baterii. Kiedy poziom naładowania zacznie się zbliżać do 20% powinno się podłączyć do laptopa kabel zasilający. Generalnie, kiedy tylko mamy pod ręką zasilacz i gniazdko z prądem (np. w pracy) – korzystajmy z nich.

Raz na 1-2 miesiące pozwólmy rozładować się baterii do zera. Zostawmy komputer w takim stanie przez 4-5 godzin, następnie naładujmy do pełna i odłączmy od zasilania dopiero po kolejnych 2 godzinach od osiągnięcia 100%.

Opisana procedura służy kalibracji miernika stanu naładowania baterii, jednak coraz więcej komputerów z wbudowanym akumulatorem jej już nie podlega. Dlatego zanim kalibracja zostanie wcielona w życie należy sprawdzić jakie postępowanie zaleca producent laptopa.

Uważaj gdzie pracujesz

Dla większości laptopów idealnym miejscem pracy nie jest – wbrew zapożyczonej z języka angielskiego nazwie - nasz podołek, ale biurko. Na twardej, chłodnej powierzchni komputer ma zapewnioną odpowiednią wentylację czego nie można powiedzieć o kolanach czy… pościeli, na której łatwo można zatkać otwory wentylacyjne. W miarę możliwości unikajmy takich sposobów pracy na notebooku. Będzie to zdrowsze nie tylko dla laptopa, ale też dla naszych kolan i innych części ciała. Tę radę powinni sobie wziąć do serca szczególnie panowie!

Pościel to nie jedyny czynnik, który może doprowadzić do niepotrzebnego nagrzewania się urządzenia. Równie niebezpieczne, szczególnie latem, jest słońce, które może uszkodzić każdy sprzęt elektroniczny, jeśli tylko pozostawimy go pod jego długotrwałym wpływem. Dlatego laptopa pozostawiajmy w miejscach zacienionych.

Czyść wentylatory

Wielkie, wiosenne porządki związane z laptopem powinniśmy robić nie, jak nazwa wskazuje, raz w roku, ale minimum raz na pół roku. Raz na jakiś czas polecam spróbować „odkurzyć” otwory wentylacyjne. Można w tym celu użyć sprężonego powietrza, ale pod warunkiem, że skierujemy je w otwory, którymi powietrze jest zasysane. „Dmuchanie” w wyloty mija się z celem, ponieważ najprawdopodobniej da efekt wpychania zanieczyszczeń z powrotem do wnętrza obudowy.

Wyżej opisane czyszczenie to tylko półśrodki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oddanie laptopa do serwisu w celu wyczyszczenia od wewnątrz całego systemu chłodzenia przynajmniej raz w roku. Po 2-3 latach dobrze jest też wymienić pastę termoprzewodzącą, która znajduje się na procesorze. Jeśli tego nie zrobimy, to wcześniej czy później spotkamy się z sytuacją, kiedy z początku ciche wentylatory zaczną coraz głośniej przypominać o sobie. Będzie to wyraźny sygnał, że procesor ma „za gorąco” i dopomina się o gruntowne czyszczenie.

Obchodź się z nim bezpiecznie

Dbałość o laptopa to nie tylko regularne czyszczenie jego obudowy i serwisowanie. Użytkownicy sprzętu przenośnego często nieświadomie wyrządzają krzywdę zarówno komputerowi jak i swojemu portfelowi. Dlatego należy zapamiętać 5 przykazań obchodzenia się z laptopem:

  1. Nie rzucajmy nim na łóżko po wyjęciu z torby – nie lubią tego szczególnie pracujące dyski magnetyczne.
  2. Nie przenośmy notebooka trzymając go jedną ręką tylko za ekran – pierwszy raz, drugi czy trzeci może się to udać, ale po co kusić los.
  3. Nie wyginajmy ekranu bardziej niż to możliwe.
  4. Nie używajmy nieznanych chińskich zamienników zamiast oryginalnego zasilacza.
  5. Nie podłączajmy zasilacza, pendrivów, kabli USB itp. do portów na oślep.