Go back

  Snapdragon 850: 25 godzin na jednym ładowaniu

  Andrzej Pająk

  Podczas targów Computex 2018 odbywających się w czerwcu Qualcomm zapowiedział kolejną wersję mobilnego procesora Snapdragon 845. Ma on zastąpić model 835, który na początku roku zaczął pojawiać się w notebookach należących do kategorii Always On PC.

  Kiedy w styczniu pisałem o Always On PC – zawsze włączonych komputerach, których sercem jest znany ze smartfonów Snapdragon – wymieniłem ich główne zalety i właściwie jedną wadę. Po stronie plusów znalazły się takie cechy, jak: „wstawanie” uśpionego systemu w zaledwie 30 sekund, pozostawanie w stanie czuwania nawet przez 30 dni i zapowiadany rewelacyjny czas pracy bez ładowania na poziomie 20-22 godzin ciągłego odtwarzania wideo. Główną wadą tego ARM-owego procesora była jego nie najlepsza wydajność, w porównaniu do klasycznej architektury Intel x86. Procesor 835, który wypadał świetnie w smartfonach, zamknięty w obudowie laptopa był gorszy od budżetowych rozwiązań. Qualcomm zamierza zmienić tę sytuację zapowiadając teraz Snapdragona 850.

  850-tka to, tak zwany, System-on-Chip (SoC). Mówimy o nim procesor, ale tak naprawdę to zamknięte w jednej obudowie wszystkie istotne komponenty komputera. Nowy układ bazuje na znanym z najnowszych topowych smartfonów Snapdragonie 845. Można powiedzieć, że współdzieli z nim zarówno serce, czyli procesor Kryo 385 CPU, jak i moduł Adreno 630 GPU odpowiedzialny za grafikę oraz modem LTE X20.

  To, czym się od niego różni jest lepsze zarządzanie odprowadzeniem ciepła, a co za tym idzie - radzenie sobie ze związanym z tym throttlingiem.

  W przypadku 850-tki, która jest dedykowana do notebooków, Qualcomm nie jest ograniczany miniaturyzacją wymaganą w smartfonowych konstrukcjach i może pozwolić sobie na skorzystanie z większego i efektywniejszego pasywnego systemu chłodzenia. Dlatego w nowym Snapdragonie osiem rdzeni procesora może być taktowane zegarem pracującym z częstotliwością do 2,96 GHz, a nie 2,8 GHz, jak to ma miejsce w przeznaczonym do telefonów 845.

  Według zapowiedzi Qualcomma, Snapdragon 850 ma być o 30% szybszy w stosunku do układów 835 instalowanych w pierwszych laptopach AOPC. Możliwe będzie już nie tylko bezproblemowe odtwarzanie filmów 4K i UHD Premium HDR, ale też i ich nagrywanie. Mocniejszy procesor to również otworzenie się platformy Always On, Always Connected PC na coraz bardziej promowane przez Microsoft wykorzystywanie algorytmów sztucznej inteligencji do wspomagania użytkownika.

  Qualcomm zapewnia też, że nowe układy pozwolą notebookom na 25-godzin pracy na jednym naładowywaniu akumulatora. Brzmi to wręcz niewiarygodnie i… niestety takie też może być. Podczas zapowiedzi laptopów z Snapdragonem 835 była mowa o 20-22 godzinach. W rzeczywistości, podczas testu np. Asusa Nova Go udawało się wyciągnąć „tylko” 15 godzin i 15 minut. Zatem jeżeli przyjąć, że 850-tka charakteryzuje się 20% wydłużeniem czasu pracy to wciąż będzie sporo brakować do jednej doby. Ale czy 18 godzin i 20 minut to aż taki zły wynik? Dla mnie rewelacja!

  YouTube: Filtry prywatyzujące