Powrót

Spectre Folio: Skórzana hybryda

Andrzej Pająk

HP twierdzi, że wymyślił komputer PC na nowo. To oczywiście przesada, ale bez wątpienia zrobił coś czego na rynku jeszcze nie było. Spectre Folio to pierwszy laptop ze skórzaną obudową.

Spectre Folio to konwertowany 13,3-calowy notebook, którego nazwa nawiązuje do „folio” – jednokrotnie złożonego arkusza drukarskiego. W przypadku laptopa HP chodzi raczej o arkusz prawdziwej skóry licowej, z której zbudowana jest jego obudowa. Na pierwszy rzut oka Folio wygląda jak notebook włożony w skórzaną okładkę, z której go można wyjąć. W rzeczywistości skóra jest ściśle zintegrowana z aluminiowo-magnezową ramą komputera, którą okrywa. Trzeba przyznać, że nie tylko wygląda to bardzo ekskluzywnie, ale też jest praktyczne. Skóra jako trwały materiał obiciowy sprawdza się przecież od lat.

Skórzana obudowa pełni również funkcję naturalnego zawiasu. Spectre można używać jak klasycznego laptopa, można schować jego klawiaturą i korzystać tylko z dotykowego ekranu, jak z tabletu. Ale to nie wszystko, bo mamy jeszcze możliwość rozłożenie go jak namiotu, co przydaje się podczas oglądania filmów.

Laptop dostępny jest w kilku różnych wersjach wyposażenia. Możemy wybrać pomiędzy procesorami ósmej generacji Intel Core i5 8200Y (8 GB RAM) lub i7 8500Y (8 lub 16 GB RAM) i zdecydować ile komputer ma mieć pamięci masowej (od 256 GB do 2 TB SDD). Na razie Spectre sprzedawany jest tylko z dotykowym ekranem Full HD (rysik w zestawie), ale w grudniu ma również pojawić się w ofercie matryca 4K. W ofercie dostępna jest też wersja Always Connected PC z gigabitowym modemem 4G LTE.

HP_Spectre_Folio_-_Tablet_Position.webp

Choć to cienki (1,5 cm; 1,48 kg), konwertowany laptop to wyposażony jest dwa porty Thunderbolt 3 i jeden port USB C, z których wszystkie obsługują ładowanie zewnętrznych urządzeń. HP twierdzi, że komputer będzie działać na jednym ładowaniu co najmniej 18 godzin.

Spectre Folio będzie dostępny w dwóch kolorach: Cognac Brown i Bordeaux Burgundia. Ceny modelu ze słabszym procesorem Core i5 zaczynają się od 1299 dolarów. Model z LTE i Core i7 będzie kosztował 1499 dolarów w najniższej konfiguracji.