Powrót

Stolik pod laptopa

Piotr Kamiński

Nie jest żadną tajemnicą, że laptopy lubią się grzać w trakcie pracy. Niezależnie od tego, czy nasz lapek służy nam do mocno obciążających CPU i GPU zadań typu obróbka grafiki, czy montaż filmów, czy jest to nasze źródło rozrywki - centrum gier i filmów - zamontowane wewnątrz systemy chłodzenia są zazwyczaj na tyle małe, że potrzebują być cały czas w stu procentach sprawne, aby mogły wykonywać swoje zadania. Musimy więc pamiętać, aby odpowiednio często czyścić nasz sprzęt z kurzu i, przede wszystkim, nigdy nie zasłaniać wylotów powietrza. Co z tego, że układ robi co może aby odprowadzić gorące powietrze od wrażliwych elementów komputera, skoro zabieramy mu możliwość wyrzucenia tego powietrza na zewnątrz.

Wielu z nas korzysta z laptopa trzymając go na kolanach, albo leżąc z nim w łóżku - w końcu sprzęt jest mobilny, więc czemu mielibyśmy zawsze siedzieć z nim przy biurku. Takie rozumowanie ma sens, ale należy przy tym pamiętać aby stawiając laptopa na miękkim materacu, czy własnych nogach, nie przykryć wspomnianych już wylotów, które zazwyczaj znajdują się gdzieś na spodzie i bokach urządzenia. Możemy oczywiście próbować pomóc sobie kładąc komputer na jakiejś dużej książce z twardą oprawą, ale nie jest to ani rozwiązanie ergonomiczne, ani wygodne dla naszych nóg. Z pomocą przychodzą dedykowane stoliki pod laptopa.

Składany stolik pod laptopa

Kiedy zastanawiamy się nad kupnem stolika pod naszego lapka, być może najlepszą możliwą opcją jest inwestycja w składaną konstrukcję. Są one nie tylko najbardziej uniwersalne, jako, że możemy dostosować ich wysokość i kąt nachylenia pod dowolną sytuację, ale również najbardziej ergonomiczne. Obecne zalecenia pozycji, którą powinniśmy zająć pracując przed ekranem mówią, że przy wyprostowanych plecach, patrząc się na wprost powinniśmy mieć przed oczami górną ramkę ekranu. Wielu użytkowników laptopów nawet nie zdaje sobie z tego sprawy i korzysta z komputera stojącego płasko na biurku, z ekranem zdecydowanie poniżej właściwego poziomu. A kręgosłup powoli zmienia swój naturalny kształt. Składany stolik pod laptopa zawsze pozwoli nam na ustawienie komputera w takiej pozycji, abyśmy nie musieli martwić się o stan zdrowia naszych pleców.

skladany-stolit-pod-laptopa_spc-atlas.webp

Stolik do laptopa IKEA

Jeśli natomiast zależy nam na czymś tańszym, a jednocześnie klasycznie stylowym, nie pomylimy się zaglądając do sklepów takich jak IKEA. Ich oferta nie jest może specjalnie zróżnicowana, ale za naprawdę niewielkie pieniądze możemy kupić stolik, czy podstawkę, która z powodzeniem posłuży nam również w innych celach - choćby jako bardzo wygodna podpórka pod ciężką książkę, kiedy zalegamy cały dzień w łóżku chłonąc kolejne strony nowej powieści ulubionego pisarza. A gdy w danej chwili nie jest nam do niczego potrzebna, możemy zrobić z niej akcesorium eksponujące choćby nasze ulubione książki, filmy, gry, czy namalowany przez dziecko obraz.

ikea-podstawka-pod-laptopa.webp

Stolik pod laptopa na kółkach (mobilny)

Interesującą opcją, zwłaszcza dla osób, które muszą często kręcić się po mieszkaniu, czy biurze, może być stolik wyposażony w kółka, które pozwolą nam wozić za sobą laptopa po różnych pomieszczeniach, dostawiać go do wszelkiej maści mebli, które normalnie nie pozwalałyby w komfortowy sposób korzystać z komputera, czy nawet popracować na stojąco jeśli wymaga tego od nas sytuacja (albo błagają o to plecy). W zestawie z wygodnym krzesłem, albo fotelem na kółkach otrzymujemy stację roboczą, którą możemy rozstawić praktycznie wszędzie, a czy może być coś piękniejszego od umilenia sobie pracy wystawiając komputer na taras, czy do ogrodu, nie poświęcając przy tym zachowania odpowiedniej sylwetki? A co powiesz na jednoczesne gotowanie i sprawdzanie czegoś na komputerze bez odchodzenia od kuchenki? Ogranicza nas w zasadzie jedynie nasza wyobraźnia. Interesującą ofertę tego typu stolików ma nasz krajowy Wilking.

stolik_pod_laptopa_na_kolkach.webp

Stolik bambusowy pod laptopa

To zrozumiałe, że kupując kolejny mebel do domu chcemy żeby prezentował się on możliwie jak najlepiej. Niekoniecznie musi nam odpowiadać surowy wygląd części obecnych na rynku propozycji. Metalowy szkielet, proste, kojarzące się raczej z użytecznością, niż stylem nogi na kółkach nie będą pasowały do każdego wnętrza. Na szczęście producenci stolików pod laptopy pomyśleli i o tym, skutkiem czego większość z nich posiada w swojej ofercie również bardziej eleganckie konstrukcje wykonane z drewna - najczęściej bambusowego. W IKEI znajdziemy zarówno zgrabny, składany stolik bambusowy, który pomoże nam wygodnie korzystać z notebooka w łóżku, jak i bambusową podstawkę pod tablet, która dzięki swoim niemałym rozmiarom spokojnie przytrzyma i naszego ultrabooka (z grubszymi maszynami może być problem). Niektóre firmy, jak choćby wystawiający swoje produkty na allegro Mufart, oferują swoim klientom sprytnie pomyślane drewniane stoliki z pięknie wyciętymi otworami pozwalającymi na lepsze odprowadzanie ciepła. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że stolik stoi na płaskich nóżkach, a to sam blat możemy ustawić pod odpowiadającym nam kątem, dzięki czemu stolik pod laptopa może równie dobrze pełnić rolę stolika na którym podamy ukochanej osobie śniadanie do łóżka.

stolik_bambusowy-pod-laptopa.webp

Mały stolik pod laptopa

Na koniec warto zastanowić się nad wielkością stolika, który mamy zamiar kupić. Jasnym jest, że nie może on być mniejszy niż sam laptop, który ma na nim spocząć, a jak to wygląda w drugą stronę? Rynek pełen jest stolików z blatami na tyle dużymi, że oprócz laptopa można by na nich postawić nawet i drukarkę, albo drugi ekran. Część oferowanych mebli posiada więcej niż jeden blat - ten drugi docelowo ma służyć jako podstawka pod mysz. Pytanie jest jednak następujące: Czy warto kupować tak wielki stolik? Odpowiedź, jak to zwykle bywa w przypadku tego typu pytań, zależy od naszych osobistych zapotrzebowań. Być może dodatkowa przestrzeń stolika zostanie wykorzystana aby trzymać na niej mysz - jeśli trzymanie ręki tak wysoko brzmi jak coś, co by Ci nie przeszkadzało, to zdecydowanie można sobie na takiego kolosa pozwolić. W praktyce jednak mało kto będzie chciał męczyć w ten sposób dłoń długą pracą. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie albo niewielki stolik, który pomieści laptopa i niewiele ponad to, lub ewentualnie stolik wyposażony w dodatkową, zazwyczaj dokręcaną przestrzeń na której umieścimy myszkę w pozycji, która zagwarantuje nam wygodny dostęp do niej nawet z pozycji leżącej. Na szczęście na rynku znajdziemy całą masę odpowiadających temu opisowi stolików, a nawet na pozór zwykłych podstawek, które skrywają dodatkowe nogi, pozwalające przekształcić je w miniaturowy stolik. Nic mniejszego nie będzie miało raczej sensu, natomiast w drugą stronę, jak już wspominałem, wszystko zależy już od naszych prywatnych potrzeb i preferencji.

maly-stolik-pod-laptopa.webp