Powrót

Urządzenia wskazujące: touchpad i trackpoint

Andrzej Pająk

Notebook z założenia jest kompletnym komputerem, który po włączeniu oferuje użytkownikom pełną funkcjonalność. Działa bez potrzeby podłączania do niego jakichkolwiek peryferiów, takich jak np. komputerowa mysz. Dlatego producenci w obudowach laptopów zintegrowali również niezbędne do pracy urządzenie wskazujące, będące jej ekwiwalentem.

W większości przypadków spotkamy się z panelem dotykowym (inaczej nazywanym: touchpadem, trackpadem, clickpadem, gładzikiem), umieszczonym pod klawiaturą – wyjątkiem będą tutaj najnowsze konstrukcje notebooków gamingowych Acera czy Asusa. Drugim typem urządzeń wskazujących stosowanych w laptopach jest trackpoint – punkt dotykowy.

Ciekawostka: Kilka lat temu pojawiły się na rynku składane myszki, które można było schować w umieszczonym z boku laptopa slocie, przeznaczonym na karty rozszerzeń PC Card. Dziś to rozwiązanie nie ma racji bytu, bo z laptopów zniknęły tego typu interfejsy.

skladana_myszka.webp

Touchpad

Jest to urządzenie wskazujące, które ma formę dość dużego, prostokątnego panelu dotykowego. W większości dostępnych dziś na rynku notebooków pod dolną częścią dotykowej powierzchni panelu kryją się dwa niewidoczne dla oka przyciski. Funkcjonalnie odpowiadając one tym, jakie znajdziemy na każdej myszce.

Acer_Touchpad.webp

Gładzik, podobnie jak ekran dotykowy, wykrywa pozycję palca, który po nim przesuwamy. Jego ruch jest przekładany na względny ruch kursora na ekranie, analogicznie jak to dzieje się podczas korzystania z myszy. Oznacza to, że pozycja palca na touchpadzie nie musi odpowiadać pozycji na ekranie, a przesuwanie kursora może odbywać się „na raty” poprzez wykonanie kilku przesunięć w tym samym miejscu gładzika.

Choć podstawą obsługi touchpada jest przesuwanie po nim palca i klikanie za pomocą ukrytych przycisków to nawigacja może być znacznie uproszczona poprzez wykrywanie podwójnego stuknięcia w gładzik, rozpoznawanie gestów czy dotyku kilkoma palcami na raz.

Dwa szybkie stuknięcia w dowolnym miejscu touchpada odpowiada mniej ergonomicznemu wciśnięciu lewego klawisza. Przesunięcie dwoma palcami w wielu komputerach jest ekwiwalentem ruchu kółka na myszy, które odpowiada za przewijanie zawartości ekranu. Przesunięcie z lewej strony na prawą kilkoma palcami może przełączać nas pomiędzy aktywnymi aplikacjami itp. O funkcjach przypisanych do poszczególnych gestów decyduje sterownik zarządzający działaniem urządzenia wskazującego.

Najnowszym trendem w rozwoju trackpadów jest wykorzystanie ich powierzchni jako małego ekranu. Po takie rozwiązanie sięgnął Asus (link do naszego tekstu) i wykorzystuje gładzik do wyświetlania klawiatury numerycznej lub zamienia go w zupełnie niezależny dotykowych ekran LCD, o wielkości zbliżonej do wyświetlacza montowanego w smartfonach.

ZenBook_Pro_ScreenPad.webp

TrackPoint

Urządzenie pod nazwą TrackPoint po raz pierwszy pojawiło się w 1992 roku w komputerach ThinkPad (link do naszego tekstu) firmy IBM, w których występuje do dziś jako uzupełnienie gładzika. Taką formę urządzenia wskazującego można też spotkać w komputerach biznesowych (link to typów notebooków) firmy Dell, Asus, Toshiba, HP.

TrackPoint jest formą miniaturowego joysticka (stąd ogólna nazwa to Pointing stick), umieszczonego pomiędzy klawiszami G, H, B i klawiszami funkcyjnymi usytułowanymi tuż pod spacją albo przy górnej krawędzi touchpada.

Obsługa TrackPointa jest ok. 15% wolniejsza niż korzystanie z gładzika, ale korzystanie z niego jest bardziej ergonomiczne. Po pierwsze można z niego korzystać nie odrywając rąk od klawiatury, co ma szczególnie znaczenie przy pisaniu bezwzrokowym. Poza tym dłonie cały czas są oparte o obudowę laptopa, a nie o znajdujące się niżej biurko. Innymi plusami są większa precyzja i możliwość poruszania kursorem bez zmieniania położenia palca, jak to ma miejsce na touchpadzie.

TrackPoint.webp