Wbudowane karty graficzne NVIDIA
Powrót

wszystkie

Wbudowane karty graficzne NVIDIA

author image
Andrzej Pająk

W „Biblioteczce przydatnej wiedzy” prezentujemy sprzętowe zależności, które pokazują różnice kryjące się w nudnych i mało przejrzystych specyfikacjach technicznych. Po artykule na temat mobilnych procesorów Intela, przyszedł czas na uporządkowanie wiedzy o kartach graficznych NVIDIA, jakie możemy spotkać w laptopach.

ilustracja: NVIDIA

Każdy laptop ma „jakąś” kartę graficzną. Bardzo często ma nawet dwie! Jedna – słabsza – zintegrowana jest z procesorem, druga – mocniejsza – jest zupełnie niezależnym procesorem graficznym. Te pierwsze z roku na rok są coraz lepsze, ale ich działaniu przyświeca zapewnienie jak najlepszej wydajności przy jak najdłuższym czasie pracy na akumulatorze. Taka karta świetnie sprawdzi się jako silnik wyświetlający filmy w 4K, a nawet pozwoli na zagranie w starsze lub mniej wymagające gry, ale na tym koniec. Najnowsza, zintegrowana karta Intela – UHD 630 – zajmuje w testach odległe miejsca. W rankingu na stronie Notebookcheck.pl jest to dopiero 313 miejsce…

Dlatego konstruktorzy notebooków, oprócz takiej karty dokładają drugą, która włącza się, kiedy działające aplikacje np. gry czy programy graficzne potrzebują większej mocy „graficznej”. Rynek laptopów zdominowany jest przez zewnętrzne, mobilne karty firm NVIDIA i to ich tajemniczo brzmiące kody i symbole wyjaśnimy poniżej.

Grafika zwykła, gamingowa i profesjonalna

Na przestrzeni ostatnich kilku lat NVIDIA oferowała trzy linie karty do notebooków. Te mniej wydajne miały i mają oznaczenia GF (czasem GT). Karty, które są głównym wyróżnikiem laptopów gamingowych to seria GTX. Trzecia linia to układy do zastosowań profesjonalnych (CAD/CAM), które noszą nazwę NVIDIA Quadro.

GF 810M, GF 930MX, GTX 1080… czyli co znaczą tajemnicze oznaczenia

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku procesorów Intela, tak i tutaj pierwsza cyfra oznacza generację chipsetu, na którym karta graficzna bazuje. Przykładowo rodzina GeForce 8xxM to karty z 2014 roku. Karty takie jak GeForce MX130 czy GTX 1080 Max-Q to już konstrukcje, które zadebiutowały w 2017 roku. Najprawdopodobniej w tym miesiącu na rynek wejdzie 11. seria kart graficznych NVIDIA dedykowana desktopom. Oznaczałoby to, że pod koniec tego roku, albo na początku 2019 nowa generacja pojawi się także w notebookach.

W praktyce podczas poszukiwania laptopa, kiedy spojrzycie na jego specyfikację, będziecie już wiedzieć, że im wyższa cyfra z przodu, tym nowsza będzie karta (poza zaburzającą nieco tę logikę serią MX z 2017 roku: MX110, 120, 130). Pamiętajcie, że nie zawsze oznaczać to będzie lepsze osiągi GPU. W testach np. GTX 980 wypada lepiej niż GTX 1060. Jeśli zależy wam na wydajności, bo nastawiacie się na zakup komputera do grania, to koniecznie sprawdźcie osiągi każdej z kart w jakimś zestawieniu, np. na notebookcheck.pl. Informacje o każdej z serii kart mobilnych znajdziecie na stronie NVIDIA pod tym linkiem.

Oznaczenia w pigułce

  • 8xxx, 10xx – cyfra oznaczająca kolejne generacje procesorów GPU
  • GF – standardowe karty grafiki
  • GTX – karty gamingowe

Dodatki do nazw

  • Max-Q – rodzina kart o niskim profilu, nieco gorsza wydajność od standardowych modeli (ok. 10%), ale umożliwiająca budowanie cieńszych, nawet 18 milimetrowych, i cichszych maszyn dla graczy – przykładowo karta GTX 1060 Max-Q plasuje się pomiędzy 1050 Ti a GTX 1060
  • SLI – Scalable Link Interface dwie karty połączone w jedną super-kartę
  • Ti – nieco lepsza wydajnościowo wersja niż karta bez dodatku Ti w nazwie