Powrót

Zasilacz sieciowy do laptopa

Andrzej Pająk

**Zasilacz sieciowy (PSU, z ang. power supply unit) Zadanie tego urządzenia jest proste: zmienia przemienny prąd elektryczny, jaki płynie w sieci energetycznej na niskie stabilizowane stałe napięcie odpowiednie dla danego notebooka. **

Obecnie stosowane zasilacze do sprzętu mobilnego są urządzeniami uniwersalnymi i pracują w szerokim zakresie napięć wejściowych 100-240V. Oznacza to, że można z nich korzystać na całym świecie bez żadnych modyfikacji czy zmiany ustawień. Zasilacz sam dostosuje się do napięcia, jakie płynie w lokalnej sieci: 100–127 V w Ameryce Północnej, części Ameryki Południowej, Japonii i Tajwanie; 220–240 V w pozostałej części świata. Wymagana będzie jedynie zmiana wtyczki elektrycznej lub skorzystanie z odpowiedniej przejściówki.

Zasilacz to jeden z tych elementów notebooka, do którego rzadko kiedy przywiązujemy wagę. A właśnie na całkowitą wagę laptopa ma wpływ. Bardzo często bywa tak, że wybieramy notebooka, zupełnie nie zastanawiając się ile waży i jak duży jest dedykowany do niego zasilacz.

Niestety, poza nielicznymi wyjątkami, to co znajdziecie w pudełku to brzydki, czarny sześcian, ważący w przypadku np. 15-calowego komputera gamingowego ok. 500-600 gramów, który podłącza się do sieci grubym kablem zakończonym dużą wtyczką z uziemieniem. Tylko nieliczni producenci (np. Apple) potrafią robić filigranowe, estetyczne zasilacze.

WAŻNE: każdy laptop współpracuje z zasilaczem o bardzo konkretnych parametrach. Dlatego w razie konieczności należy go zastąpić egzemplarzem o dokładnie takich samych parametrach opisanych na tzw. tabliczce znamionowej. Nie wystarczy tylko sam fakt, że dany zasilacz jest zgodny z innym notebookiem z tej samej rodziny. Trzeba pamiętać, że zasilacz o większej mocy (przy zgodnych innych parametrach) będzie można użyć do mniej wymagającego komputera, ale już nie odwrotnie. Nie powinno się np. korzystać z zasilacza od 13-calowego Macbooka w 15-calowym (mocniejszym) modelu.

Generalnie, zasilacze do notebooków to zasilacze impulsowe, które nie są niczym skomplikowanym. Ale zdarzają się od tego wyjątki i należy unikać chińskich „podróbek”, które mogą być niebezpieczne dla komputera.